Jakie maszyny CNC pracują u Ciebie na produkcji? Jest spora szansa, że są to urządzenia działające na różnych systemach sterowania. W tej sytuacji niezbędny może okazać się prosty w obsłudze system MES, który będzie skutecznym narzędziem kontroli produkcji.
Kontrola produkcji różnorodnego parku maszynowego
W przypadku różnorodnego parku maszynowego, może się okazać, że maszyny pochodzą od kilku producentów lub działają pod kontrolą różnych kontrolerów (np. Fanuc, Heidenhain, Haas, Mazak…).
Niezależnie od tego, ile rodzajów maszyn jest w użyciu, system zakładowej kontroli produkcji powinien dla wszystkich tych maszyn dostarczyć informację o realnej ich pracy.
W przypadku maszyn CNC, istotna jest również wiedza na temat czasów i nazw wykonywanych programów. Bardzo często bowiem, końcowe wyroby są związane z konkretnie nazwanymi programami. Wiedza o tym, ile czasu maszynowego pochłania wyprodukowanie danego wyrobu, może okazać się bardzo przydatna, aby rzetelnie wyceniać swoje wyroby czy usługi.
Zakładowa kontrola produkcji w takim niejednorodnym środowisku może być wyzwaniem. Dlatego, aby uprościć sprawę, bardzo często raportowanie pracy odbywa się ręcznie i na papierze. Oczywiście takie rozwiązanie pozostawia sporo do życzenia w kwestii jakości kontroli produkcji.
Szczęśliwie jednak, dostępne są nowe, cyfrowe narzędzia wspomagające ZKP. Nie wymagają one ingerencji elektrycznej w maszyny i tym samym nie narażają firmy na utratę gwarancji.
Zakładowa sieć LAN jako fundament lepszego zarządzania
Nie ulega wątpliwości, że wspólcześnie posiadanie sieci LAN w firmie staje się warunkiem niezbędnym w celu prawidłowego funkcjonwania produkcji i ogólnie przedsiębiorstwa.
Nie chodzi tylko o wymianę danych między pracownikami w zakładzie: sieć LAN można wykorzystać również do wdrożenia zakładowej kontroli produkcji. Wystarczy bowiem, aby maszyny były do niej wpięte, a nowoczesny system monitorowania pobierać będzie ich aktualny stan za pomocą odpowiednich protokołów komunikacyjnych właściwych dla danej maszyny.
Dzięki temu okaże się jak i kiedy one pracują, ile czasu trwa wyprodukowanie określonego wyrobu i czy maszyny mają optymalne obłożenie pracy.
Kontrola produkcji – przykład
W pewnym przedsiębiorstwie produkcyjnym pojawił się konflikt między działem planowania produkcji, a operatorami maszyn CNC.
Technolog, który przygotowywał programy, założył czas X na wykonanie określonego wyrobu. Operator z kolei twierdził, że cała obróbka trwa zazwyczaj zdecydowanie dłużej, np. 2 * X.
Proces był dość złożony, czaso- i pracochłonny i nie było możliwości łatwej weryfikacji przez technologa całego procesu (nie było zwyczajnie na to czasu). Dodatkowo, pomiar czasu na jednym egzemplarzu detalu niekoniecznie jest wystarczająco reprezentatywny: aby rzetelnie zmierzyć czas produkowanych wyrobów, należałoby wykonać wiele pomiarów.
W końcu zdecydowano się wdrożyć automatyczną kontrolę produkcji w postaci systemu monitorowania maszyn takiego jak Scout.
Scout w trybie ciągłym pobiera dane wprost z kontrolera CNC (po sieci LAN) oraz umożliwia wygodny dostęp do raportów i statystyk z ich pracy poprzez stronę www.
Pozwoliło to zweryfikować zarówno założenia technologów co do procesu produkcyjnego, jak i stanowisko operatorów w najbardziej obiektywny sposób oraz na większej próbce danych.
W sposób znaczący zaoszczędzono czas technologów, którzy jednocześnie mogli lepiej poznać problemy i wyzwania procesu produkcyjnego.
Zakładowa kontrola produkcji w 5 minut
W przypadku Scout MES, wystarczy raptem kilka minut, aby uruchomić bezpłatny test w swojej firmie produkcyjnej.
Dane pobierane są wprost z kontrolera CNC przez sieć LAN, a następnie bezpiecznie przesyłane do konta klienta w chmurze.
Taki system ZKP realizuje jednocześnie istotę Przemysłu 4.0 i ogólnie cyfrowej transformacji: pobieranie i wykorzystywanie wcześniej niedostępnych danych w celu weryfikacji i zwiększenia wydajności produkcji.
Jeśli chcesz zobaczyć zakładową kontrolę produkcji w praktyce, sprawdź konto pokazowe Scout, klikając poniżej.