Monitorowanie pracy Twoich maszyn: elektroniczne czy ręczne? Wady i zalety

Prowadzenie dziennika pracy maszyn to jeden z najtańszych sposobów kontrolowania pracy urządzeń. Bardzo często czynności te wykonywane są ręcznie w formie papierowej lub z ręcznym wprowadzaniem danych do systemu ERP.
Ale papierowy lub ręczny dziennik pracy maszyn to niejedyny sposób na zbieranie tego typu danych o urządzeniach: obecnie można to robić również automatycznie, za pomocą systemu MES. Który sposób jest bardziej efektywny?

Jak wygląda prowadzenie dziennika pracy maszyn?

Prowadząc ręczny dziennik pracy maszyn, dane zbierają pracownicy przez określony czas, na przykład przez miesiąc.

Następnie ktoś (np. ich przełożony) zlicza wszystkie zebrane dane, tworzy wykresy i sprawdza wyniki. Najczęściej dzieje się to

Zbiorcze informacje o efektywności pracy urządzeń zbierane w skali miesiąca są jednak mało użyteczne.

Kiedy dysponujesz danymi z całego miesiąca, jesteś w stanie tylko namierzyć problem, a już wskazanie dokładnych przyczyn odkrytych strat, jest trudniejsze.

Prace te zabierają również cenny czas pracownikom.

Jeśli natomiast dysponowałbyś danymi w czasie rzeczywistym, na podstawie których stwierdzisz, że dziś maszyna pracowała o dwie godziny za krótko, możesz szybciej i skuteczniej zapobiegać przyszłym przestojom.

Tego rodzaju system MES zbiera dane w sposób automatyczny.

Elektroniczne monitorowanie pracy maszyn czy ręczny dziennik pracy urządzeń?

Zalety ręcznie prowadzonego, papierowego dziennika to: łatwa dostępność do niego w przypadku kontroli oraz względnie łatwe i tanie zbieranie danych, które następnie można poddać analizie.

Niewątpliwe wady to możliwość wystąpienia błędów podczas zbierania danych, niedokładne pomiary oraz ryzyko pominięcia informacji, które mogą okazać się istotne w toku analizy.

W końcu prace te wykonywane są ręcznie, przez ludzi, którzy mogą popełniać różnego rodzaju błędy (świadomie lub nie).

Z kolei elektroniczny dziennik maszyn zapewnia dokładne pomiary, pobiera je automatycznie i w czasie rzeczywistym.

Nie ma zatem obawy, że coś zostanie pominięte lub też przekłamane.

A dzięki temu, że nie ma potrzeby przepisywania danych do komputera (bo te dane już tam są!), analiza danych jest łatwiejsza oraz szybciej można namierzyć i wyeliminować źródła przestojów linii produkcyjnej.

W celu efektywnego pomiaru czasu pracy maszyn i skutecznego usuwania źródeł strat, należy codziennie, sprawdzać powody strat i je likwidować.

Elektroniczny dziennik pracy maszyn dostarcza Ci w sposób automatyczny właśnie takich informacji, dzięki czemu uzyskasz rzetelne informacje o stratach i przestojach.

Dodatkowo, elektroniczne monitorowanie maszyn to jednocześnie doskonały sposób na ich serwisowanie.

Jeśli chcesz samodzielnie przekonać się o zaletach automatycznego monitorowania maszyn, skontaktuj się z nami. Uruchomimy bezpłatny okres testowy naszego systemu.

Monitorowanie pracy Twoich maszyn: elektroniczne czy ręczne? Wady i zalety
Przewiń do góry