Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

FAQ

Scout to polski system MES służący do automatycznego monitorowania pracy maszyn.  Dzięki temu, że informacje o produkcji pobierane są wprost z maszyn, możliwe jest lepsze zarządzenie produkcją i jej optymalizacja.

Użytkownik ma dostęp do danych za pomocą przeglądarki internetowej z poziomu komputera lub smartfona.

Scout może działać jako SaaS (w chmurze) lub może zostać zainstalowany na serwerze klienta (on-premises).

Cały czas pracujemy nad podłączaniem do systemu nowych rodzajów maszyn i kontrolerów.

Wśród obecnie obsługiwanych kontrolerów są: Fanuc, Haas, Heindenhain, Mazak, Siemens, Boenigk Electronics, Mitsubishi oraz wybrane kontrolery PLC (S5/S7). Wspieramy również popularne protokoły takich jak MTConnect czy OPC UA, a także możemy dodać wsparcie dla innych protokołów.

Maszyny konwencjonalne monitorujemy z wykorzystaniem sterowników PLC (z odpowiednimi modułami) lub wybierając najbardziej odpowiednie dla danej aplikacji moduły typu “ethernet I/O”.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Obsługiwane systemy i protokoły.

Jeśli chcesz zacząć korzystać ze Scout (niezależnie od wariantu: chmura czy on-premises), to najłatwiej zacząć od bezpłatnego 14. dniowego okresu w chmurze.

Wystarczy założyć konto a następnie pobrać i zainstalować SCT.

Więcej informacji znajduje się w Dokumentacji użytkownika.

Oznacza to, że nie musisz zajmować się kwestiami związanymi z utrzymywaniem serwerów, wykonywaniem kopii zapasowej czy aktualizacją oprogramowania na serwerze Scout. W ramach niewysokiego abonamentu uzyskujesz dostęp do informacji otrzymywanych z maszyn. Po prostu logujesz się na stronie Scout i korzystasz z systemu.

Na podobnej zasadzie działają usługi np. od Google (np. GMail, Google Docs).

Oczywiście, Scout może być również zainstalowany na Twoim serwerze. Wymagania dot. infrastruktury serwerowej opisane są na stronie Wymagania techniczne.

Na początek jednak zawsze proponujemy przetestowanie systemu w chmurze, dzięki czemu nie poniesiesz żadnych kosztów.

SCT, inaczej Narzędzie Konfiguracyjne Scout (Scout Configuration Tool), to nasza propozycja na 4 Rewolucję Przemysłową (Przemysł 4.0).

SCT to grupa specjalnie przygotowanych aplikacji pobierających dane z maszyn (CNC), a następnie przesyłających te dane do serwera Scout. SCT umożliwia bardzo proste dodanie nowych maszyn do monitorowania, wymagając jedynie podania ich adresów IP w sieci lokalnej.

Więcej na temat SCT znajduje się na stronie opisującej SCT oraz w Pomocy SCT.

Tak, dane do serwera przesyłane są z wykorzystaniem protokołu HTTPS, który szyfruje komunikację z serwerem za pomocą SSL/TLS.

Nie, maszyny nie muszą mieć bezpośredniego dostępu do internetu.

Wystarczy, że komputer (PC/serwer) na którym zainstalowany jest SCT ma dostęp do internetu.

Co więcej, to SCT inicjuje komunikację z serwerem, zatem nie potrzeba otwierać żadnych portów w firewall’u na komputerze z SCT.

Nie, ani Scout ani SCT nie wysyła do maszyn żadnych rozkazów wymuszających posuw osi czy włączenie/wyłączenie wrzeciona.

Rolą Scout jest pobieranie danych z maszyn, a nie poruszanie maszynami.

To świetnie! Lubimy wyzwania.

Jako autorzy systemu Scout oraz SCT posiadamy wszelkie kompetencje niezbędne do zintegrowania kolejnych systemów CNC/PLC.

Odezwij się do nas, chętnie porozmawiamy na ten temat.

Koniecznie się z nami skontaktuj. Wspólnie przeanalizujemy możliwości techniczne i dostarczymy Twoim klientom nowoczesne i wygodne rozwiązanie do monitorowania pracy maszyn.

Ponieważ jesteśmy autorami systemu Scout, to znamy go na wylot i możemy go zintegrować z dowolnym systemem zewnętrznym.

Przewiń do góry