Łatwy monitoring produkcji ze Scout

Następstwem Przemysłu 4.0 jest coraz większą integralność ludzi i maszyn oraz możliwość cyfrowej komunikacji z maszynami za pośrednictwem Internetu lub lokalnej sieci LAN. Coraz więcej maszyn CNC ma możliwość komunikacji z systemami zewnętrznymi typu Manufacturing Execution System, takimi jak Scout.

Jak taka komunikacja przebiega w przypadku systemu produkcyjnego Scout?

Scout, jako system do monitorowania pracy maszyn, uzyskuje dostęp do danych procesowych z maszyny m.in. za pomocą rozwiązań software’owych.

Wymiana danych oparta jest na dedykowanym dla danego sterowania protokole komunikacyjnym, albo na bazie jednego z kilku popularnych standardów komunikacyjnych. Wszystko to odbywa się z wykorzystaniem zakładowej sieci LAN (tj. wystarczy, aby maszyny były wpięte w sieć LAN).

Wyklucza to konieczność bezpośredniej ingerencji w maszynę, w tym także instalowania dodatkowych czujników czy modułów elektronicznych. Co więcej, takie podejście pozwala na w pełni zdalne i bardzo sprawne uruchomienie zakładowej kontroli produkcji. Zobacz schemat działania monitoringu maszyn w Scout.

Kontrola maszyn “od ręki”

Scout od ręki obsługuje szereg najpopularniejszych sterowań CNC, takich jak:

 1. Fanuc
 2. Haas
 3. Heidenhain iTNC530 (lub starsze)
 4. Mitsubishi M700/M800
 5. cncGraF
 6. InfoCAM
 7. standard OPC UA
 8. standard MTConnect
 9. PLC (z rodziny np. S7)

Powyższe sterowania i standardy Scout obsługuje bez konieczności wykupywania dodatkowych opcji do maszyn.

Inne sterowania, takie jak:

 1. Heidenhain TNC620/640
 2. Mazak
 3. Siemens Sinumerik 828D/840D SL
 4. Safan
 5. inne PLC

wymagać mogą dokupienia przez klienta dodatkowych opcji od producenta maszyny. Tak jest np. w przypadku maszyn Mazak, które obsługują protokół MTConnect, a z kolei Siemens Sinumerik – OPC UA.

Oddzielną kategorią są tzw. maszyny “konwencjonalne”, czyli takie, które nie posiadają żadnego lub kompatybilnego sterowania. W tych przypadkach, konieczne jest skorzystanie z dodatkowego modułu wejść/wyjść (I/O), który służy do zbierania danych sygnałowych z maszyn i następnie przesyłania ich do Scout po sieci LAN.

Warto podkreślić, że Scout rozliczany jest na podstawie liczby monitorowanych maszyn, bez względu na ich rodzaj czy sterowanie. Zatem w tym kontekście (tj. kosztów Scout), wszystkie sterowania i protokoły traktowane są jednakowo.

Podsumowując, Scout pozwala na monitorowanie oraz zwiększenie wydajności pracy różnych maszyn, a przez to daje szansę na zwiększenie wydajności produkcji.

Scout to system produkcyjny, który umożliwia monitorowanie pracy dowolnego rodzaju maszyn, w najlepszy dostępny sposób.

Z tego względu jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich firm i parków maszynowych.

Jak zacząć korzystać ze Scout?

Najlepiej od bezpłatnego przetestowania systemu i sprawdzenia jak wiedza na temat bieżącej realizacji produkcji może wpłynąć na zwiększenie jej wydajności.

Z tego powodu oferujemy 14 dni bezpłatnego testu, podczas którego klient może sprawdzić:

 • dane pochodzące bezpośrednio z maszyn, takie jak: czas pracy i bezczynności, aktualnie wykonywany program, aktualnie prędkości, wartość override, dowolne dane z PLC itp
 • historyczne statystyki pracy: Scout daje wgląd do wydajności maszyn i tego, jak się ona rozkładała w czasie. Dane mogą zostać zsumowane po dowolnym parametrze procesowym (np. po stanie maszyn, programie itp)
 • widok linii czasu: umożliwia wygodne i szybkie sprawdzenie jak działały maszyny na przestrzeni wybranego przedziału czasu
 • raporty: dzięki raportom (tygodniowym lub z wybranego okresu) od razu widać najważniejsze statystyki czasów pracy, bezczynności i offline wszystkich maszyn w jednym miejscu.
 • panel (widok) operatora: specjalny widok, dzięki któremu operator przy maszynie może wprowadzać dodatkowe informacje (jak np. wykonywane ręczne czynności), które są następnie gromadzone i dostępne w statystykach produkcji

Zostaw do siebie kontakt: odezwiemy się, aby uruchomić bezpłatny okres próbny:

Łatwy monitoring produkcji ze Scout
Przewiń do góry