Łatwy monitoring produkcji ze Scout

Następstwem Przemysłu 4.0 jest coraz większą integralność ludzi i maszyn oraz możliwość cyfrowej komunikacji z maszynami za pośrednictwem Internetu lub lokalnej sieci LAN. Coraz więcej maszyn CNC ma możliwość komunikacji z systemami zewnętrznymi typu Manufacturing Execution System (MES), takimi jak Scout. Automatyczny monitoring produkcji zaczyna być standardem w firmach produkcyjnych.

Monitoring procesów produkcyjnych – współczesna konieczność

Procesy produkcyjne monitorować można na bardzo wiele sposobów. Począwszy od zbierania danych ręcznie (np. wpisując do tabeli na koniec zmiany), poprzez monitoring wizyjny (niezbyt praktyczny), a skończywszy na automatycznym monitorowaniu pracy linii produkcyjnych przy użyciu systemów produkcyjnych typu MES – w tym ostatnim przypadku informacje pobierane mogą być wprost z maszyny.

Naszym zdaniem monitorowanie procesu produkcyjnego w sposób automatyczny na podstawie danych odczytywanych wprost z maszyny, to najlepsza metoda monitorowania pracy maszyn i ludzi na hali produkcyjnej.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dane pochodzące z maszyn dostępne są w systemie produkcyjnym w czasie rzeczywistym, od razu, bez konieczności wprowadzania ich ręcznie „po fakcie”. W ten sposób rozliczenie produkcji i monitorowanie pracy maszyn (wraz z weryfikacją pracy operatorów!) odbywa się praktycznie natychmiast.

Jednocześnie, przeprowadzony w ten sposób monitoring produkcji przemysłowej, sprawia, że obsługa i monitorowanie linii produkcyjnych narażone jest na mniejszą liczbę przekłamań i błędów. Zarządzanie produkcją staje się prostsze i bardziej efektywne.

Co więcej, zyski z zastosowania takiego systemu może również czerpać utrzymanie ruchu: mając dostęp do informacji wprost z maszyn, można lepiej kontrolować ich stan i przeprowadzać pewne czynności dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne. Produkcja jest zatem mniej narażona na przestoje i utratę wydajności.

Nie ulega wątpliwości, że niezależnie od wybranej metody, aby móc skutecznie i wydajnie przeprowadzić planowanie produkcji oraz zarządzać parkiem maszynowym, konieczne jest wprowadzenie optymalnego w danej firmie systemu monitoringu produkcji przemysłowej.

Na czym polega monitoring produkcji w przypadku systemu Scout?

Scout, jako system do monitorowania produkcji i pracy maszyn, uzyskuje dostęp do danych procesowych z kontrolera maszyny m.in. za pomocą rozwiązań software’owych.

Wymiana danych oparta jest na dedykowanym dla danej maszyny protokole komunikacyjnym, albo na bazie jednego z kilku popularnych standardów komunikacyjnych. Wszystko to odbywa się z wykorzystaniem zakładowej sieci LAN (tj. wystarczy, aby maszyny były wpięte w sieć LAN).

Zastosowanie takiego rozwiązania wyklucza to konieczność bezpośredniej ingerencji w maszynę, w tym także instalowania dodatkowych czujników czy modułów elektronicznych. Co więcej, takie podejście pozwala na w pełni zdalne i bardzo sprawne uruchomienie zakładowej kontroli produkcji. W przypadku wielu maszyn wystarczy, aby były one w firmowej sieci LAN.

Zobacz schemat działania monitoringu produkcji przemysłowej w Scout:

Schemat monitoringu produkcji w Scout
Schemat monitoringu produkcji w Scout

Kontrola maszyn „od ręki”

Scout od ręki obsługuje szereg najpopularniejszych sterowań CNC, takich jak:

Część z nich Scout obsługuje „od ręki”, tj. wystarczy je wpiąć do sieci LAN, aby uruchomić monitorowanie procesu produkcji.
Niektóre sterowania mogą wymagać jednak dokupienia przez klienta dodatkowych opcji od producenta maszyny.
W każdym przypadku nasz technik udzieli wszelkich wyczerpujących informacji i zaproponuje optymalne rozwiązanie umożliwiające monitorowanie produkcji.

Jakie dane można monitorować w ten sposób?

W przypadku danych pochodzących bezpośrenio z maszyn, są to wszelkiej maści dane procesowe takie jak:

  • czas pracy i bezczynności maszyny
  • aktualnie wykonywany program lub receptura (+ powiązane zlecenie produkcyjne)
  • aktualnie prędkości maszyny (np. feed speed, spindle speed, line speed)
  • wartość feed override
  • bardzo często licznik wykonanych detali (part count)
  • dla niektórych maszyn obciążenie wrzeciona (spindle load)
  • dowolne dane z PLC

Monitorowanie pracy maszyn pozostałych

Oddzielną kategorią są tzw. „maszyny konwencjonalne”, czyli takie, które nie posiadają żadnego lub kompatybilnego systemu sterowania. Aby uruchomić monitorowanie produkcji dla tych maszyn, konieczne jest skorzystanie z dodatkowego modułu wejść/wyjść (I/O). Moduł ten służy do zbierania danych sygnałowych z maszyn i następnie przesyłania ich do Scout po sieci LAN.

Systemy MES, takie jak Scout, pozwalają na automatyczny monitoring produkcji, w konsekwencji doprowadzając do zwiększenia wydajności praktycznie wszystkich maszyn w zakładzie produkcyjnym.

Jednocześnie, pewne kwestie techniczne wymagać mogą specjalistycznej wiedzy dot. sterowań na maszynach. Warto zasięgnąć porady doświadczonych ekspertów w tym zakresie.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji, podczas której nasz technik przeprowadzi krótką analizę i zaproponuje najlepszy sposób na uruchomienie monitoringu produkcji.

Łatwy monitoring produkcji ze Scout
Przewiń do góry