Planowanie produkcji – 4 kroki, żeby zrobić to optymalnie i oszczędnie

W dzisiejszych czasach planowanie produkcji jest absolutnie niezbędne w prowadzaniu jakiekolwiek firmy produkcyjnej.

Pomaga w ograniczeniu liczby przestojów procesu produkcyjnego, zapewnia jego ciągłość, zmniejsza straty i sprawia, że możesz jak najlepiej wykorzystać produkcyjne możliwości swojej firmy.

Sprawdź, jakie 4.0 😉 kroki ułatwią Ci optymalne zaplanowanie produkcji!

1. Rozpocznij planowanie produkcji od jej przygotowania

Przed przystąpieniem do wytwarzania produktów, należy przygotować produkcję pod kątem konstrukcyjnym, technologicznym, organizacyjnym, rozruchu oraz eksploatacji.

Kiedy dysponujesz już dokładnym planem wyrobu oraz zapleczem technologicznym, możesz ruszyć dalej i zacząć iteracyjnie wprowadzać usprawnienia w cały proces produkcyjny.

Więcej na temat samego planowania produkcji możesz znaleźć np. na stronie Encyklopedii Zarządzania.

2. Wyposaż się w odpowiednie narzędzia, wybierz rodzaj planowania produkcji

Rozwój technologiczny postępuje niebywale szybko i warto z niego korzystać.

Dzięki pomocy nowoczesnych metod i narzędzi sektora IT (takich jak systemy ERP czy CRM), jesteś w stanie ograniczyć popełniane błędy, ryzyko strat i usprawnić produkcję.

Co więcej, spora część z tych narzędzi umożliwia bezpłatne lub niskonakładowe przetestowanie przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zdecyduj, czy Twoja produkcja będzie planowana operacyjnie, czyli do jednorazowych projektów, czy też stawiasz na planowanie taktyczne lub strategiczne.

Następnie ustal charakterystykę wytwarzanych produktów, terminy oraz pomniejsze czynności, które doprowadzą do powstania produktu końcowego.

3. Monitoruj maszyny na swojej produkcji

Jak wykryć wąskie gardła w procesie produkcyjnym? Monitorując maszyny w czasie rzeczywistym! To jest właśnie główne zadanie systemów MES, takich jak Scout.

Dzięki temu namierzysz potencjalne problemy, zanim przyniosą negatywne konsekwencje Twojej firmie.

Automatycznie kontrolując produkcję, jesteś w stanie z dowolnego urządzenia i o wygodnej porze sprawdzić raporty historyczne i zestawienia dotyczące rzeczywistych działań pracy maszyn.

4. Analizuj dane i wprowadzaj usprawnienia

Kiedy dysponujesz danymi, takimi jak średni czas pomiędzy awariami, czy też rzeczywistym czasem pracy maszyny na konkretnej zmianie, możesz na bieżąco wyciągać wnioski i wprowadzać usprawnienia do produkcji.

Automatyczna kontrola pracy urządzeń przekłada się na korzystanie z rzeczywistych, rzetelnych danych.

Natomiast analiza aktualnych problemów i przestojów oraz ich szybka naprawa, bezpośrednio wpływają na poprawę efektywności produkcji.

Planowanie produkcji staje się więc coraz łatwiejsze.

Ujarzmij planowanie produkcji

Przedsiębiorstwa produkcyjne muszą mierzyć się z różnymi wyzwaniami.

Planowanie produkcji jest jednym z nich.

Uważne słuchanie swoich pracowników oraz maszyn może sprawić, że proces ten przebiegał będzie sprawniej i z mniejszymi problemami.


Interesuje Cię zagadnienie monitorowania pracy maszyn? Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!

Planowanie produkcji – 4 kroki, żeby zrobić to optymalnie i oszczędnie
Przewiń do góry