Monitoring produkcji dzięki MTConnect

MTConnect to jeden z pierwszych (jeśli nie pierwszy!) naprawdę otwarty i niezależny od systemu operacyjnego protokół komunikacyjny łączący IT z OT czyli „protokół wyższego poziomu” (a nie typowy fieldbus).

Stworzony został z myślą o ustandaryzowaniu komunikacji Machine-to-Machine (M2M) lub Machine-to-Application (M2A, gdzie application to np. Scout czyli MES albo inny system typu ERP).

Czy to się udało?

Trudno powiedzieć.

Ostatnio odniosłem wrażenie, że MTConnect zszedł trochę na dalszy plan i ustępuje pola OPC UA (który jest w pewnym sensie konkurencyjnym rozwiązaniem), ale jednak wciąż jest rozwijany. Widać to zarówno po aktywności na github jak i z faktu, że powstają kolejne wersje standardu.

To co może zastanawiać to to, że pomimo swojego względnie długiego stażu w sieci (ponad 10 lat), stosunkowo niewielu dostawców maszyn czy kontrolerów CNC/PLC wspiera go (o tym poniżej) jako do rozwiązanie wspomagające monitoring produkcji.

Być może wynika to z faktu, że wcześniej, od ok. 1996 r., istniał już protokół realizujący podobne założenia do zakładowej kontroli produkcji czyli OPC DA.
Aplikacje klienckie OPC DA mogły jednak działać praktycznie tylko na systemach Windows (zdeterminowane przez wybór technologii).

MTConnect miał natomiast działać tam, gdzie nie mógł działać OPC DA, czyli na systemach wbudowanych oraz innych niż Windows. I tak w istocie jest.

W odpowiedzi na wady OPC DA, Fundacja OPC opracowała nową wersję OPC, czyli OPC UA.
OPC UA może on działać „wszędzie”, co jak sądzę znacząco przyczyniło się do jego popularyzacji i mogło być przyczyną wypchnięcia MTConnect trochę poza nawias głównego nurtu Przemysłu 4.0.

Jakie dane są dostępne przez MTConnect?

Standard MTConnect definiuje obszerny zestaw standardowych danych, dzięki czemu można efektywnie monitorować pracę maszyny. Oczywiście, tak jak w przypadku OPC UA, w przypadku niektórych maszyn potrafią występować pewne… odstępstwa od niego.

Wśród standardowych informacji są takie jak:

  • stan maszyny
  • wykonywany program
  • szybkości posuwu oraz RPM wrzeciona
  • obciążenie wrzeciona
  • feed override
  • …i szereg innych, przydatnych informacji.

„Pod spodem” wykorzystywane są popularne standardy sieciowe: HTTP (protokół przesyłania danych), REST oraz język XML (reprezentacja danych). Nie jest konieczna ingerencja elektryczna w maszynę, jest to rozwiązanie czysto software’owe.

Oparcie się na uniwersalnych i popularnych standardach IT było dobrym wyborem, ponieważ znacząco upraszcza implementację zarówno po stronie serwera (czyli maszyny) jak i po stronie klienta (np. aplikacji MES lub innej maszyny).

Jakie maszyny korzystają z MTConnect?

Przede wszystkim maszyny Mazak.

Nowsze maszyny na sterowaniu Smooth Control, mają go dostępnego praktycznie od ręki (ew. wymagana może być stosowna opcja od Mazaka). W przypadku starszych sterowań, również powinien być możliwy do włączenia.

Z MTConnect korzystają też niektóre nowsze maszyny DMG, np. te działające na systemie Celos lub MAPPS.

MTConnect wspierany jest też przez sterowniki firmy Wago.

Jeśli jednak posiadacie inne sterowania lub sterowniki, które obsługują MTConnect, koniecznie dajcie nam znać.

Co to wszystko oznacza dla użytkownika Scout?

Przede wszystkim to, że możemy zdalnie podłączyć maszyny wspierające MTConnect do bezpłatnego testu w Scout.
Klient nie musi znać szczegółów MTConnect, my już się tym zajęliśmy.

Z punktu widzenia użytkownika Scout, maszyny korzystające z MTConnect to dokładnie takie same maszyny jak inne, np. Fanuc czy Heidenhain, jak i również te, które udostępniają protokół OPC UA, który również jest obsługiwany w Scout.

Jeśli więc chcesz podłączyć do monitorowania swoje maszyny Mazaka lub sterowniki Wago, wypełnij poniższy formularz i skontaktuj się z nami.

Krzysztof Zmorzyński

Monitoring produkcji dzięki MTConnect
Przewiń do góry