Monitorowanie pracy Twoich maszyn: elektroniczne czy ręczne? Wady i zalety

Prowadzenie dziennika pracy maszyn to jeden z najtańszych sposobów zakładowej kontroli produkcji (zkp). Bardzo często czynności te wykonywane są ręcznie w formie papierowej lub z ręcznym wprowadzaniem danych do systemu ERP.
Ale papierowy lub ręczny dziennik kontroli pracy maszyn to niejedyny sposób na kontrolę produkcji i zbieranie tego typu danych o urządzeniach: obecnie można to robić również automatycznie, za pomocą systemu MES. Który sposób jest bardziej efektywny?

Jak może wyglądać prowadzenie dziennika pracy na produkcji?

Prowadząc ręczny dziennik pracy maszyn w zakładzie, dane zbierają pracownicy przez określony czas, na przykład codziennie przez miesiąc. Wymaga to oczywiście sporej dyscypliny od pracowników, szczególnie jeśli jest to robione w formie papierowej, a nie z wykorzystaniem systemu ERP.

Następnie ktoś (np. ich przełożony) sumuje wszystkie zebrane dane, tworzy wykresy i porównuje wyniki z założeniami procesu produkcyjnego na dany okres, aby dokonać oceny zgodności.

Taka kontrola produkcji powoduje powstanie zbiorczych informacji o efektywności pracy ludzi i urządzeń. Zebrane w ten sposób dane w skali miesiąca mogą być jednak mało użyteczne.

Kiedy dysponujesz danymi z całego miesiąca, jesteś w stanie tylko namierzyć problem (np. zbyt mało wytworzonych wyrobów), a już wskazanie dokładnych przyczyn odkrytych strat może być dużo trudniejsze.

Negatywną konsekwencją takiego systemu zakładowej kontroli produkcji jest również to, że działania te zabierają cenny czas pracownikom. Czas, który w zakładzie produkcyjnym powinien być w pierwszej kolejności poświęcony procesowi produkcji wyrobu.

Jeśli natomiast dysponowałbyś danymi w czasie rzeczywistym, na podstawie których stwierdzisz, że dziś maszyna pracowała np. o dwie godziny za krótko, możesz szybciej i skuteczniej dokonać kontroli produkcji oraz zapobiegać przyszłym przestojom.

Zbieraniem tego typu danych, zajmują się systemy typu MES. Niektóre z nich (te najlepsze ;)) zbierają dane w sposób automatyczny, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych.

Zakładowa kontrola produkcji: automatycznie czy ręcznie? Wady i zalety.

Zalety ręcznie prowadzonego, papierowego dziennika to: łatwa dostępność do niego w przypadku kontroli oraz względnie łatwe zbieranie danych, które następnie można poddać analizie. Często jest to po prostu zeszyt lub tabele, które trzeba przejrzeć i dokonać sumowania wartości.

Niewątpliwe wady to możliwość wystąpienia błędów podczas zbierania danych, niedokładne pomiary oraz ryzyko pominięcia informacji, które mogą okazać się istotne w toku analizy zakładowej kontroli produkcji.

W końcu prace te wykonywane są ręcznie, przez ludzi, którzy mogą popełniać różnego rodzaju błędy (świadomie lub nie). Co więcej, w zakładzie produkcyjnym, chcącym wdrożyć np. normę ISO 9001, taki stan rzeczy może być nie do przyjęcia.

Dlatego warto rozważyć alternatywę: elektroniczny, automatyczny system zakładowej kontroli produkcji.

Elektroniczny dziennik pracy maszyn zapewnia dokładne pomiary, pobiera je automatycznie i w czasie rzeczywistym wspomaga proces zarządzania produkcją.

Nie ma zatem obawy, że coś zostanie pominięte lub też przekłamane.

A dzięki temu, że nie ma potrzeby ręcznego wprowadzania danych do komputera (bo te dane już tam są!), analiza danych jest łatwiejsza oraz szybciej można namierzyć i wyeliminować źródła przestojów linii produkcyjnej.

Nie ma też potrzeby odciągania pracowników produkcji od wypełniania swoich głównych obowiązków.

System MES jako system ZKP

W celu efektywnego pomiaru czasu pracy maszyn i skutecznego usuwania źródeł strat, należy codziennie, sprawdzać powody strat i je likwidować. Z pewnością pomoże w tym dobrze dobrany system MES pełniący funkcję systemu ZKP.

Elektroniczny dziennik pracy maszyn dostarcza Ci w sposób automatyczny właśnie takich informacji, dzięki czemu uzyskasz rzetelne informacje o stratach i przestojach.

Dodatkowo, elektroniczne monitorowanie maszyn to jednocześnie doskonały sposób na ich serwisowanie oraz dobre źródło danych dla ogólnego systemu zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym takiego jak ERP.

System automatycznej zakładowej kontroli produkcji to z pewnością nieocenione narzędzie w każdej firmie produkcyjnej. Sprawdź konto pokazowe Scout, aby zobaczyć jak taki system działa.

Monitorowanie pracy Twoich maszyn: elektroniczne czy ręczne? Wady i zalety
Przewiń do góry