Planowanie produkcji – 4 kroki, żeby zrobić to optymalnie i oszczędnie

W dzisiejszych czasach planowanie produkcji jest absolutnie niezbędne w prowadzaniu jakiekolwiek firmy produkcyjnej.

Pomaga w ograniczeniu liczby przestojów procesu produkcyjnego, zapewnia jego ciągłość, zmniejsza straty i sprawia, że możesz jak najlepiej wykorzystać produkcyjne możliwości swojej firmy.

Sprawdź, jakie 4.0 😉 kroki ułatwią Ci optymalne zaplanowanie produkcji!

1. Rozpocznij planowanie produkcji od jej przygotowania

Przed przystąpieniem do wytwarzania produktów, należy przygotować produkcję pod kątem konstrukcyjnym, technologicznym, organizacyjnym, rozruchu oraz eksploatacji.

Kiedy dysponujesz już dokładnym planem realizacji oraz zapleczem technologicznym, możesz ruszyć dalej i zacząć iteracyjnie wprowadzać usprawnienia w cały proces produkcyjny.

Więcej na temat samego planowania produkcji możesz znaleźć np. na stronie Encyklopedii Zarządzania.

2. Wyposaż się w odpowiednie narzędzia, wybierz rodzaj planowania produkcji

Zdecyduj, czy Twoja produkcja będzie planowana operacyjnie, czyli do jednorazowych projektów, czy też stawiasz na planowanie taktyczne lub strategiczne.

Następnie ustal charakterystykę wytwarzanych produktów, terminy oraz pomniejsze czynności, które doprowadzą do powstania produktu końcowego.

Oczywiście, tego typu harmonogram produkcji nie musi być wykonywany ręcznie.

Nowoczesne metody i narzędzia sektora IT (takie jak system ERP, czy APS), są w stanie znacząco wspomóc takie działania jak harmonogramowanie produkcji, planowanie potrzeb materiałowych i wykorzystania zasobów, czy też lepszą gospodarkę stanów magazynowych.

W obecnych czasach wykorzystanie systemu IT w procesie planowania produkcji lub harmonogramowania produkcji staje się niezbędne w nowoczesnym podejściu do zarządzaniu produkcją.

Co więcej, spora część z tych narzędzi umożliwia bezpłatne lub niskonakładowe przetestowanie przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Te wszystkie kroki pozwolą stworzyć realny plan produkcji wraz ze wstępnie oszacowanymi kosztami produkcji.

3. Monitoruj maszyny na swojej produkcji

Jak wykryć wąskie gardła w procesie produkcyjnym? Monitorując maszyny w czasie rzeczywistym! To jest właśnie główne zadanie systemów MES, takich jak Scout.

Dzięki temu namierzysz potencjalne problemy, zanim przyniosą negatywne konsekwencje Twojej firmie.

Automatycznie kontrolując produkcję, jesteś w stanie z dowolnego urządzenia i o wygodnej porze sprawdzić raporty historyczne i zestawienia dotyczące rzeczywistych działań pracy maszyn, czy realizowanych zleceń produkcyjnych.

Możesz je porównać do założonego planu produkcji, aby na bieżąco weryfikować jego wykonanie.

4. Analizuj dane i wprowadzaj usprawnienia

Kiedy dysponujesz danymi, takimi jak średni czas pomiędzy awariami, czy też rzeczywistym czasem pracy maszyny na konkretnej zmianie, możesz na bieżąco wyciągać wnioski i wprowadzać usprawnienia procesu planowania produkcji.

Automatyczna kontrola pracy urządzeń przekłada się na korzystanie z rzeczywistych, rzetelnych danych.
Może się też dzięki temu okazać, że w planowaniu produkcji trzeba będzie wdrożyć pewne zmiany, aby zoptymalizować wykorzystanie zasobów produkcyjnych, tj. maszyn i urządzeń czy materiałów.

Natomiast analiza aktualnych problemów i przestojów oraz ich szybka naprawa, bezpośrednio wpływają na poprawę efektywności produkcji i zwiększenie zdolności produkcyjnych.

Rosnąca presja i wymagania dotyczące jakości i kosztów wyrobów gotowych, powodują, że planowanie produkcji staje się coraz bardziej zniuansowane.
Dlatego tak ważne jest nieustanne optymalizowanie kosztów produkcji z wykorzystaniem systemów wspomagających zarządzanie produkcją takich jak ERP czy MES.

Ujarzmij planowanie produkcji

Przedsiębiorstwa produkcyjne muszą mierzyć się z różnymi wyzwaniami.

Planowanie produkcji jest z pewnością jednym z najważniejszych zagadnień.

Aby proces planowania produkcji przebiegał sprawnie i z mniejszymi problemami, warto się do niego odpowiednio wcześniej przygotować.


Chcesz porozmawiać o planowaniu produkcji w Twojej firmie? Omówmy to podczas darmowej konsultacji.

Planowanie produkcji – 4 kroki, żeby zrobić to optymalnie i oszczędnie
Przewiń do góry