Dziś lasery nie brzmią już tak „kosmicznie” jak dawniej. O zastosowaniach laserów słyszymy coraz częściej w coraz to nowych branżach. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest cięcie materiałów rożnego rodzaju, grawerowanie na nich, a nawet (co na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwne) wykonywanie druków 3D. Lasery mają swoje zastosowanie także w kosmetyce i np. usuwaniu blizn. Bardziej niż na kosmetyce skupimy się na zastosowaniu laserów w przemyśle produkcyjnym.
W przemyśle produkcyjnym lasery doskonale sprawdzają się w seryjnej produkcji i cięciu powierzchni płaskich, np. arkuszy blachy.
Laser, będący w gruncie rzeczy maszyną CNC, jest niezwykle precyzyjny w swojej pracy i zostawia „po sobie” dużo mniej odpadów i wiórów niż np. obróbka skrawaniem za pomocą maszyn CNC.
Podobnie jak inne maszyny CNC (np. obrabiarki, tokarki), lasery również doskonale nadają się do wdrożenia w systemie IIoT. Choć przyznać trzeba, że aktualnie trend ten nie jest aż tak „popularny” jak ma to miejsce w przypadku np. optymalizacji pracy obrabiarek CNC.
Lasery jako urządzenia IIoT pod kątem Przemysłu 4.0
Lasery można przekształcić w urządzenia IIoT na kilka sposobów: z wykorzystaniem mechanizmów zawartych bezpośrednio w ich oprogramowaniu sterującym (to w przypadku tzw. smart lasers) lub z wykorzystaniem dodatkowych modułów I/O (wszystkie pozostałe lasery).
Niezależnie od wybranego rozwiązania, możliwe staje się monitorowanie pracy i zdalne nadzorowanie pracy laserów w czasie rzeczywistym. Dzięki dostępowi do danych historycznych, można łatwo przeanalizować skuteczność i wydajność produkcji.
Dodatkowo, Smart Lasery pozwalają otrzymywać automatyczne powiadomienia o wykonaniu okresowych przeglądów lub kończących się zasobach lasera.
W jaki sposób zintegrować laser CNC ze Scout – systemem do monitorowania pracy maszyn?
Odezwij się do nas, sprawdzimy warunki techniczne, a następnie zaproponujemy najlepsze rozwiązanie, aby laser przekształcić w urządzenie IIoT.