Tematy pomocy:
Informacje dot. monitorowania maszyn konwencjonalnych
Maszyny konwencjonalne to maszyny nie posiadające obsługiwanego sterowania CNC lub takie, które w ogóle nie są sterowane za pomocą kontrolera CNC lub których kontroler nie wspiera komunikacji programowej.
Mogą to być m.in.:
- maszyny pracujące w oparciu o przycisk START/STOP
- prasy krawędziowe
- lasery, waterjety, plazmy (ich sterowania nie zawsze wspierają rozwiązania softwareowe stąd konieczność monitorowania np. momentu załączenia wiązki lasera)
- przemysłowe maszyny drukujące (zliczanie obrotów wałków co przekłada się na szybkość produkcji i wyprodukowane metry)
Do monitorowania pracy tego rodzaju maszyn, wykorzystujemy moduły I/O Scout LanTick wyposażone w komunikację po sieci ethernet (LAN).
Jak to działa?
Do wejść (binarnych lub analogowych) modułu Scout LanTick podłączane są sygnały z maszyn. Sygnały te są najpierw odbierane przez Narzędzie Konfiguracyjne Scout (SCT) za pośrednictwem sieci LAN/GPRS, a następnie przesyłane dalej do serwera Scout, dokładnie tak jak w przypadku innych sterowań (CNC).
Przykładowo:
- do wejścia nr 1 w module podłączony jest sygnał „włączenia maszyny”.
Wysoki stan wejścia oznacza, że maszyna jest zasilona. - do wejścia nr 2 w module podłączony jest sygnał włączenia wrzeciona w maszynie.
Wysoki stan wejścia oznacza, że maszyna wykonuje pracę.
Tylko dzięki tym dwóm sygnałom, Scout potrafi wygenerować statystyki i raporty z pracy maszyny.
Wejścia można również wykorzystać jako liczniki impulsów z czujników indukcyjnych, np. licznik zliczania elementów lub obrotów wałka. Dzięki temu możliwe jest określenie stanu maszyny, liczby wykonanych elementów, prędkości produkcji lub metrażu zużytego materiału.
⇓ Pobierz dokumentację modułu Scout LanTick.
Przykład podłączenia modułu LanTick u jednego z naszych klientów:
(fot. BAMET)